Festiwale powstały na kanwie wcześniejszych Festynów „Promyk Nadziei”. Początkowo miały zasięg lokalny. Jednak z czasem okazało się, iż chetnych do udziału jest tak wielu, że Festyny przerodziły się w Festiwale o zasięgu miedzynarodowym. Festiwal jest prestiżową imprezą – świętem osób niepełnosprawnych i ludzi, których powołaniem jest działanie i pomoc najbardziej potrzebującym. Pogłębia integrację osób niepełnosprawnych z ludźmi zdrowymi oraz upowszechniania zabawę jako najprostszy sposób na przełamywanie wszelkich barier międzyludzkich.
Za główne cele Festiwali organizatorzy przyjęli:
- rehabilitację społeczną i promocję twórczości artystycznej osób niepełnosprawnych poprzez prezentację konkursową dorobku artystycznego, uzyskanego w ramach terapii zajęciowej,
- zwiększenie poczucia własnej wartości wśród osób niepełnosprawnych,
- ograniczenie izolacji społecznej osób niepełnosprawnych poprzez integrację z ludźmi zdrowymi, w tym kontakty z gośćmi z zagranicy.
- niepełnosprawni uczestnicy w eliminacjach konkursowych prezentują swój dorobek artystyczny, jakiego dopracowali się w ciągu roku podczas zajęć terapii zajęciowej. Udział w konkursie daje im poczucie spełnienia i wspólnego przedsięwzięcia oraz sprawia daleką od rywalizacji radość i satysfakcję oraz zapewnia wspaniałą, niezapomnianą zabawę ze zdrowymi artystami i wyjątkowymi gośćmi festiwalu,
- promowanie spędzania wolnego czasu w formach aktywnych,
- nagradzanie za często wielki wysiłek niepełnosprawnego w postaci pokazania się ze swoją twórczością na szerszym forum – przed rodziną, publicznością,
- kształtowanie postaw asertywnych – zwłaszcza tam gdzie trudne warunki materialne i środowisko patologiczne wchłania młodzież, w tym niepełnosprawną, pokazując jej tylko tę formę aktywności.
Priorytetowym celem Fundacji jest pomoc osobom niepełnosprawnym w rozwoju, leczeniu, rehabilitacji ruchowej. Poza leczeniem i rehabilitacją dzieci niepełnosprawne, tak samo jak i zdrowi rówieśnicy, pragną się bawić i mieć przyjaciół.
Aby sprostać ich oczekiwaniom, Fundacja rok rocznie organizuje imprezę integracyjną dla osób niepełnosprawnych pod nazwą FESTIWAL PIOSENKI I FORM TWÓRCZYCH OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH. Celem festiwalu jest zaprezentowanie twórczości artystycznej; wokalnej, form teatralnych, kabaretowych, i ruchu scenicznego osób niepełnosprawnych, a także zapewnienie uczestnikom wspaniałej, niezapomnianej zabawy ze zdrowymi artystami i wyjątkowymi gośćmi Festiwalu.
Z roku na rok nasze działania wspierają media. Już od początku patronat nad impreza obejmują; TVP 3 Kraków, Radio Kraków, Dziennik Polski, Panorama Powiatu Wielickiego,Nasza Gazeta.
Festiwal propaguje twórczość osób niepełnosprawnych, ukazuje szerszej publiczności możliwości osób niepełnosprawnych, promuje talenty i wszelkie formy artystyczne jako rodzaje terapii przez sztukę, popularyzuje pracę z osobami niepełnosprawnymi. Udział w festiwalu biorą również udział osoby zdrowe. Dzięki temu Festiwal ukazuje, jak można kruszyć bariery i przezwyciężać zahamowania, tworzyć klimat wzajemnej akceptacji i zrozumienia. Wspólna praca i przeżycia najmocniej integrują uczestników. Dzięki pracy artystycznej osoby borykające się ze szczególnymi trudnościami, odkrywają i poznają własne możliwości, zaspokajają potrzebę własnej samorealizacji, zyskują szansę pełniejszego istnienia w społeczeństwie. Nawet więcej niż istnienia – także wzbogacania otoczenia. Potwierdzają tezę, że sztuka otwiera, stwarza możliwość pokonania bólu i alienacji, uwrażliwiają na cierpienie innych osób.
Ludzie zdrowi często nie zdają sobie sprawy z uzdolnień i wrażliwości twórczej osób niepełnosprawnych, dlatego Festiwal daje możliwość pokazania tych talentów. Ma on charakter integracyjny. Często niedocenieni i zepchnięci na margines życia społecznego ludzie niepełnosprawni czują się gorsi. Na scenie stają się bardziej wartościowi także w swoich oczach. Idea konkursu czyli rywalizacji dodatkowo mobilizuje ich do ćwiczeń, pracy nad sobą i rozwijania talentów.
Naszym celem jest upowszechnianie wspólnej zabawy jako najlepszego sposobu na przełamywanie wszelkich barier. Program Festiwalu jest układany w taki sposób aby wszyscy uczestnicy byli w ciągłym ruchu jeżeli nie na scenie jako aktorzy to jako uczestnicy licznych konkurencji sportowych, gier i zabaw oraz warsztatów cyrkowych jakie odbywają się równocześnie z występami scenicznymi, ponadto zarówno dzieci te małe i duże oraz te całkiem duże mogą poszaleć w wesołym miasteczku jakie tworzymy na błoniach obok Ośrodka. Na imprezie panuje niepowtarzalna atmosfera żadna z osób niepełnosprawnych nie czuje się odrzucona.
Festiwal składa się z części konkursowej w której bierze udział z roku na rok około 27 zespołów z kraju i zagranicy, ponad 400 uczestników.
Prezentację ocenia jury i wyłania zwycięzcę. Kryteria oceny to;
- samodzielność na scenie w tym w wykonaniu kostiumów, rekwizytów i scenografii,
- pomysł dostosowania programu artystycznego do indywidualnych możliwości osób niepełnosprawnych,
- wrażenie artystyczne,
- technikę wykonania,
- wartości terapeutyczne
- osobowość artystyczną.
W niedzielę odbywa się ogłoszenie wyników, rozdanie nagród, dyplomów, a zwycięzcy występują w gali finałowej.
Ponadto Jury przyznaje dodatkowe wyróżnienia w następujących kategoriach;
- Najlepsze kostiumy i dekoracje.
- Za najlepsze wrażenie artystyczne.
- Za wysiłek, zaangażowanie grupy dla terapeutów.
Aby nie zapomnieć o tak ważnej społecznie integracji, występy osób niepełnosprawnych uzupełniane są koncertami znanych artystów wspólnymi zabawami konkurencjami sportowymi warsztatami cyrkowymi.
Poza sceną zawsze można podziwiać; pokazy jazdy samochodów terenowych, a co odważniejsi mogą przeżyć pasjonujący przejazd na trasie rajdów samochodem rajdowym z doświadczonym prawdziwym kierowcą rajdowym. Jak również; pokazy strażackie, pokazy policyjne i wiele innych co roku ciekawszych i pasjonujących atrakcji…
Podczas dwudniowego Festiwalu wolontariusze rozprowadzają za symboliczną opłatę serduszka, każdy kto zakupi serduszko bierze udział w niedzielnej loterii z cennymi nagrodami.
Festiwalowa sobota i niedziela kończą się zabawą i wspólne odśpiewanym podolańskim hymnem w niedzielę.
Festiwal przy tak dużej liczbie uczestników wymaga doskonałej organizacji. Angażujemy w to naszych wolontariuszy, jak i naszych terapeutów, rodziców podopiecznych, którzy bezinteresownie poświęcają swój czas. Co roku pracuje ponad 80 osób. Na Festiwal zapraszamy znanych artystów (pełnosprawnych i niepełnosprawnych), aby osoby niepełnosprawne podczas wieczornych koncertów mogły poprzez wspólną zabawę integrować się z osobami pełnosprawnymi.
Jednak dla Fundacji w ostatnim dniu Festiwalu nie kończy się przedsięwzięcie „Miedzynarodowy Festiwal Piosenki i Form Twórczych Osób Niepełnosprawnych”. Czkają nas prace porządkowe i rozliczeniowe. Ale najważniejsze dla organizatorów są widoczne efekty rehabilitacji społecznejuczestników niepełnosprawnych biorących udział w Festiwalu. To właśnie widoczne po naszych działaniach festiwalowych rezultaty sprawiają, że co roku podejmujemy się tego ogromnego wyzwania i przystępujemy do opracowania koncepcji przebiegu Festiwalu oraz pozyskujemy środki finansowe na jego realizację.